godlo MKiDN logoCEA bip 
25 listopada 2021
Spread the love

W dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 17:30 odbył się wernisaż wystawy prac Kazimierza Kalkowskiego w Galerii im. Jerzego Dudy-Gracza w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie (czanna będzie do 10.01.2022). Wystawę otworzyła Pani Dyrektor Anna Maciejowska a sylwetkę artysty przybliżył przybyłym gościom Pan Piotr Głowacki autor tekstu Creatio ex Chaos towarzyszącego wystawie.

IMG_20211124_174939

Zdjęcie 1 z 13

Kazimierz Kalkowski uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. w latach 1968 – 1970, po wystawie w 2008 roku Częstochowskiej Galerii Konduktorowni powraca do Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Kazimierz Kalkowski rzeźbiarz w materiałach ceramicznych, rysownik, malarz. Do szkoły podstawowej chodził w Gdańsku-Wrzeszczu. Ojciec chciał aby syn otrzymał solidne wykształcenie rzemieślnicze tym bardziej, że zdradzał nieprzeciętne umiejętności w posługiwaniu się ołówkiem i kredkami. Edukację plastyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, po dwóch latach zmienił szkołę i przeniósł się do Liceum Plastycznego w Orłowie. Pierwszym prawdziwym nauczycielem malarstwa była prof. Danuta Pietkiewicz. Już w liceum Kazimierz Kalkowski miał swoją pierwszą wystawę. Przedstawiał małe formy ceramiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Bartoszycach. Studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP pod okiem niezwykłego malarza Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Jednocześnie uczył się ceramiki. Dyplom obronił w 1981 roku pracą malarską poświęconą zrywowi robotniczemu w stoczni gdańskiej. Wiele lat pracował w macierzystej uczelni jako asystent Kazimierza Ostrowskiego. Jest wyjątkowym artystą. Porusza się w wielu dziedzinach twórczości plastycznej. Tworzy oryginalne, oszałamiające kunsztem i wirtuozerią rzeźby ceramiczne. Jest wielką indywidualnością. Swoje wizje artystyczne zamyka w groteskowych scenach przypominających estetykę Boscha, Schulza, Witkacego czy Brueghela. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Swoje prace wystawiał m.in. w sopockim BWA, Galerii Opera w Warszawie, Galerii Society for Arts w Chicago, Galerii Miejskiej w Luksemburgu oraz w Galerii Umiejski w Dortmundzie.