godlo MKiDN logoCEA bip 
28 listopada 2021
Spread the love

Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość zakupu prac artysty Kazimierza Kalkowskiego do 10 stycznia 2022 r.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KKalkowski1a-1-723x1024-1.jpgObrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KKalkowski1-727x1024.jpg

Kazimierz Kalkowski – urodzony w 1954 roku w Gdańsku. Do szkoły podstawowej chodził w Gdańsku-Wrzeszczu. Ojciec chciał aby syn otrzymał solidne wykształcenie rzemieślnicze tym bardziej, że zdradzał nieprzeciętne umiejętności w posługiwaniu się ołówkiem i kredkami. Edukację plastyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, po dwóch latach zmienił szkołę i przeniósł się do Liceum Plastycznego w Orłowie.

Studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP pod okiem niezwykłego malarza Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Jednocześnie uczył się ceramiki. Dyplom obronił w 1981 roku pracą malarską poświęconą zrywowi robotniczemu w stoczni gdańskiej. Wiele lat pracował w macierzystej uczelni jako asystent Kazimierza Ostrowskiego. Jest wyjątkowym artystą. Porusza się w wielu dziedzinach twórczości plastycznej. Tworzy oryginalne, oszałamiające kunsztem i wirtuozerią rzeźby ceramiczne. Jest wielką indywidualnością. Swoje wizje artystyczne zamyka w groteskowych scenach przypominających estetykę Boscha, Schulza, Witkacego czy Brueghela. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

www.kalkowski.art.pl