godlo MKiDN logoCEA bip 

Nowoczesne urządzenia i materiały

Spread the love

Nowoczesne urządzenia i materiały w jubilerstwie XXI wieku; stal, laser w technice trawienia 2009

Streszczenie – jubilerstwo – 2009 
 W projekcie uczestniczą trzy szkoły średnie kształcące przyszłych jubilerów : Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie,  Goldschmiedeschule w Pforzheim (Niemcy),  Istituto Statale d’Arte w Macerata (Włochy).
Realizacja projektu odpowiada potrzebie poszerzenia wykształcenia naszych uczniów o znajomość urządzeń i procesów technologicznych niedostępnych w naszym kraju.  Wymaga to specyficznego przygotowania zarówno w zakresie projektowania jak i realizacji. Jest to możliwe tylko w nowoczesnych pracowniach i laboratoriach posiadających odpowiednie wyposażenie którego w naszym  kraju nie ma.
Celem projektu dla beneficjenta jest poznanie obróbki nowoczesnych materiałów nietypowych dla tradycyjnego jubilerstwa jak np. stal i urządzeń np. drążarki laserowej w technice trawienia  a także specyfiki i metody kształcenia w europejskim przemyśle jubilerskim.
Partnerzy poznają specjalność naszych uczniów – charakterystyczne właściwości projektowania unikatowych wyrobów jubilerskich. Projekt ten powstał  w porozumieniu i na  życzenie naszych partnerów.
Rezultatem tego stażu  będzie uzupełnienie wykształcenia beneficjentów o umiejętności dekorowania wyrobów jubilerskich przy pomocy technik trawienia wykorzystując nowoczesne oprzyrządowanie – co uzupełni zasadnicze kształcenie w naszej rodzimej szkole. Kolejnym rezultatem jest doskonalenie języków obcych szczególnie terminologii fachowej.  Zwiększy to możliwości zatrudnienia naszych absolwentów a jednocześnie obniży koszty szkolenia przyszłych pracowników ponoszone przez potencjalnego pracodawcę.
Projekt zostanie zrealizowany w  ww szkołach i stanowiących zaplecze warsztatowe dla tych szkół zakładach we wrześniu  2009 r.