Wystawa o historii Kłobucka
Dodane przez Maciek dnia 01/10/2018
Z Małgorzatą Leszczyńską, Agnieszką Roman i Sylwią Piątkowską spotykamy się na kilka dni przed wystawą, która będzie miała miejsce 30 września, w niedzielę, w kłobuckim pałacu na Zagórzu.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przeżycia razem z nami tego pierwszego powojennego spotkania dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. To będzie również niezwykła podróż w czasie, która zabierze nas nie tylko do ludzi, ale i miejsc dawno zapomnianych w Kłobucku. Niewykluczone, że dzięki tej wystawie będą tacy, którzy po raz pierwszy zobaczą swojego pradziadka czy swoją prababcię. Liczymy również na nowe odkrycia. Dzięki temu, że fotografie zobaczy wiele osób, być może uda się ustalić tożsamość ludzi, których nie udało nam się dotychczas zidentyfikować. Nam przez ten rok udało się dotrzeć do 130 rodzin, ale wiadomo, że zbiór można by poszerzać nieustannie o kolejne fotografie i ludzkie historie…
Przy okazji tego wydarzenia powstał również album. Zależało nam przede wszystkim, aby fotografie w nim zamieszczone ożywiały tych, których nie ma już wśród nas. Ludzi, dzięki którym my żyjemy, ludzi, którzy mieli bardzo ciężkie życie, ale tworzyli historię tego miasta. Obecnie nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, że żyje nam się naprawdę dobrze, ponieważ nie mamy odniesienia do tych ciężkich czasów, w którym przyszło walczyć o przetrwanie naszym przodkom. I to jest nasz hołd dla tych właśnie ludzi, którzy przed nami byli i dzięki którym jesteśmy.
Biblioteka miejska będzie prowadziła jego sprzedaż. Album będzie można również nabyć podczas wystawy.
Ktoś w szczególności zasłużył na wyróżnienie przy organizowaniu tego wydarzenia?
Myślę, że przede wszystkim burmistrz Jerzy Zakrzewski, który dofinansował tę inicjatywę. Czuł sens tego projektu i wpierał nas od samego początku w naszych działaniach. Wsparciem artystycznym obdarzyła nas natomiast Elżbieta Siwik – artystka fotograf, grafik, pedagog w częstochowskim liceum plastycznym. Dziękujemy również Kazimierzowi Jagielskiemu, który pomagał przy pracach technicznych.
Również lokalne firmy pomogły sfinansować nam to przedsięwzięcie. Honorowy patronat nad wystawą objął natomiast Marszałek Województwa Śląskiego.
Pałac będzie otwarty od godz. 15.00 dla wszystkich chętnych mieszkańców. Zapraszamy bardzo serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie.
ŹRÓDŁO: GAZETA KŁOBUDZKA