Wyjazd edukacyjny do Grecji - "Grecja mitów greckich i najstarszej historii Europy"
Dodane przez Maciek dnia 27/10/2018
W dniach 15-24 października 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, pod opieką: p. Pawła Kolmasa, p. Łukasza Laskowskiego i p. Anny Ciosk oraz pilota-przewodnika p. Dariusza Rajskiego, wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Grecji - śladami kultury, tradycji, historii i religii. Grecka kultura jest nierozerwalnie związana z czasami antycznymi. Starożytna Grecja była kolebką nauki i sztuki, która zapoczątkowała obecne prądy w tych dziedzinach ludzkiej aktywności. Dała ona początek kulturze europejskiej i tak zwanej Kulturze Świata Zachodniego. To na terenie Grecji powstawały pierwsze szkoły w obecnym tego słowa znaczeniu, jak akademie czy gimnazja. Tutaj działali i tworzyli pierwsi filozofowie (np. Sokrates, Platon, Arystoteles), którzy z wierzeń mitologicznych wyłonili czystą naukę i zrobili z niej sztukę. Do wielkich prekursorów nauki zaliczyć należy takie postacie jak Pitagoras czy Tales z Miletu - twórcy wielkich i niezmiennych twierdzeń matematycznych. W Grecji ma też swój początek szeroko pojęta sztuka europejska - począwszy od rzeźby poprzez malarstwo, na poezji i teatrze skończywszy. Znamienite osoby które tworzyły sztukę Grecji to Fidiasz (rzeźbiarz), Homer (poeta), czy Sofokles (dramaturg).
W programie wyjazdu znalazły się następujące miejsca i punkty:
Thessaloniki – Plac Arystotelesa z jego posągiem; Biała Wieża – symbol miasta; pomnik Aleksandra Wielkiego, ale i Litochoro – górskie miasteczko u podnóża mitycznego masywu górskiego Olimp. Tutaj też Olimpijski Park Narodowy Enipeas. Wielka atrakcją były średniowieczne „wiszące klasztory” malowniczo położone na szczytach kamiennego lasu Meteorów; Megalo Meteoro (Wielki Meteor), a także Kalambaka – z pracownią tradycyjnego wyrobu ikon bizantyjskich.
W Delfach – jedna z najstarszych wyroczni świata starożytnego, poświęcona Apollinowi, a po drodze Termopile -  pomnik i kurhan upamiętniający Leonidasa i Spartan poległych w bitwie przeciwko Persom.
W Nafplio odbył sie rejs do pierwszej stolicy Grecji po wyzwoleniu spod jarzma tureckiego a później wieczór grecki – pokaz regionalnych tańców z różnych regionów Grecji przy typowo greckich zakąskach.
Kolejny dzień to Ateny – Akropol; Partenon; Propyleje; Teatr Dionizosa; Erechtejon; Agora Ateńska; Forum Ateńskie; Plac Mitroupolis; Parlament ze zmianą warty, a także Epidauros – sanktuarium boga medycyny starożytnych Greków-Asklepiosa; antyczny teatr z IV w. p.n.e. i wytwórnia oliwy z oliwek. Odwiedziliśmy także: Mykeny – pozostałości po jednej z najstarszej cywilizacji świata-cywilizacji mykeńskiej (Lwia Brama, mury cyklopie, grób Agamemnona, maska Agamemnona), Nemeę – starożytny stadion, na którym odbywały się igrzyska nemejskie poświęcone Zeusowia w Koryncie – świątynia Apolla; Akrokorynt – mityczna siedziba króla Syzyfa; Kanał Koryncki.
Patra – (ostatnie miejsce postoju), kościół Św. Andrzeja uznawany za  największą świątynię w Grecji. Zbudowana została ona  na miejscu dawnej świątyni Demeter. Tradycja mówi, że to właśnie tu apostoł poniósł śmierć męczeńską. Wewnątrz kościoła  przechowywane są relikwie świętego.
Atrakcją wyjazdu był również rejs promem po Morzu Jońskim i Morzu Adriatyckim z Patry do Wenecji.
Tak wiele ważnych dla historii Europy i świata odwiedziliśmy. Czas na refleksje w GALERII