Przedstawiciele GRUPY WPROST w Plastyku
Dodane przez Maciek dnia 12/12/2018
Dzisiaj młodzież Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie miała okazję wysłuchać dyskusji, rozmawiać, a w rezultacie także i uczestniczyć w wystawie w związku z rozwiązaniem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Wariacje nt. twórczości grupy artystycznej WPROST”. Wręczono nagrody laureatom konkursu: Anita Jarosz ZSP Częstochowa, nauczyciel prowadzący: Piotr Kaniecki; Katarzyna Mystkowska LP Supraśl, nauczyciel prowadzący: Urszula Zawadzka-Wyrzykowska; Dominika Polak LP Supraśl, nauczyciel prowadzący: Beata Wilczyńska; Julia Solnica ZSP Częstochowa, nauczyciel prowadzący: Justyna Olszewska-Budzik. Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Adamczyk ZSP Częstochowa, nauczyciel prowadzący: Piotr Kaniecki; Mikołaj Kotliński ZSP w Gdyni,  nauczyciel prowadzący: Wojciech Juchniewicz; Karolina Kozłowska ZSP Częstochowa, nauczyciel prowadzący: Piotr Kaniecki; Kacper Wąsek ZSP Częstochowa, nauczyciel prowadzący: Elżbieta Siwik

ZAPRASZAMY do GALERII

Grupa artystyczna utworzona w marcu 1966 roku przez piątkę młodych, krakowskich malarzy: Barbarę Skąpską, Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Leszka Sobockiego i Jacka Waltosia (po roku Barbara Skąpska zrezygnowała z udziału we wspólnych wystawach).
Maciej Bieniasz urodzony w Krakowie w 1938 roku. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom 1963 roku. Zbylut Grzywacz urodzony w Krakowie w 1939 roku, zmarł w roku 2004. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1963 roku. Leszek Sobocki urodzony w 1934 roku w Częstochowie. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1959 roku. Jacek Waltoś urodzony w 1938 roku w Chorzowie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 1963 roku.
Wszyscy byli absolwentami Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artyści zorganizowali swoją pierwszą, "założycielską" wystawę w tzw. Świetlicy Wyspiańskiego w Pałacu Sztuki, a ich wspólnemu wystąpieniu towarzyszyła deklaracja:
"Chcemy wyrażać wprost, nie pomijać wielorakich możliwości w plastyce: tematów, symboliki, form znaczących, tworzywa stosowanego dla treści. Każda użyteczna metoda i tworzywo służące ekspresji jest ważne dla wyobraźni, to znaczy - ujawniania kształtu przeżyć. Pokazujemy to, co robimy, swój warsztat, by ujawnić myśli i wyobrażenia w jej bezpośredniej, często pierwszej postaci". TEKST zaczerpnięty z https://culture.pl/pl/tworca/grupa-wprost