J.J.Kędziora w 10. edycja Międzynarodowego Święta Rzeźby Współczesnej - start'19
Dodane przez Maciek dnia 24/01/2019
10. Międzynarodowe Święto Rzeźby Współczesnej Wysoko zawieszona poprzeczka (Above the Bar) Rzeźba balansująca Jerzego „Joki” Kędziory ul. Pijarska 17, Kraków, 27 stycznia 2019 r. (niedziela), godz. 11.00-16.00 Start'19.jpg

10. edycja Międzynarodowego Święta Rzeźby Współczesnej – start'19 – odbędzie się w niedzielę 27 stycznia 2019 r. Ta duża multimedialna impreza organizowana jest przez międzynarodowe stowarzyszenie rzeźbiarzy Sculpture Network. Stowarzyszenie zrzesza ok. 1.000 rzeźbiarzy z 40 krajów, ale także instytucje, jak Centrum Rzeźby w Orońsku czy Fundacja ARTZUID organizująca Międzynarodowe Biennale Rzeźby w Amsterdamie. Jego celem jest promocja sztuki trójwymiarowej. Do newslettera zapisanych jest 44.000 miłośników sztuki.
start’19 polega na organizacji w tym samym czasie wielu rzeźbiarskich wydarzeń w różnych miejscach i w ponad 20 krajach. W tym roku udział wezmą m.in. Belvedere w Wiedniu, Haus der Künst w Monachium, Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, Centrum Sztuki Ahjo w fińskim Joensuu czy Uniwersytet Amerykański w Dubaju. Wszystkie wydarzenia będą połączone w multimedialnej sieci i przez cały dzień odbywać się będzie relacja na żywo.

Fundacja Art&Balance po raz drugi bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu (poprzednio w edycji w 2017 r. z prezentacją wystawy „Między wodą a niebem” na Kładce o. Bernatka w Krakowie). Warto podkreślić, że będzie to jedyna internetowa transmisja z Polski.

W niedzielę 27 stycznia w godzinach 11.00-16.00 zapraszamy do obejrzenia jednej z najnowszych rzeźb balansujących Jerzego Kędziory – „Wysoko zawieszona poprzeczka” z cyklu „Atleci”. Atleci to całkowicie nowy cykl w twórczości artysty. jest realizowany w nowej, dynamicznej ekspresji modelunkowej o wydłużonych proporcjach ciała. Kędziora pragnie nowymi środkami w aktualnych dyscyplinach sportowych nawiązać do mistrzów starożytnych olimpiad, klasycznych herosów. Docelowo zbliżyć się do anatomii porażki. Za wysoko postawionej sobie poprzeczki. Oczywiście rzeźba może być w różny sposób interpretowana – w rozmowach na jej temat pojawiały się analogie do szybkiego tempa życia, korporacyjnej rywalizacji, ale także walki z ciałem i jego możliwościami i ograniczeniami. Przynosząc tak wiele różnych kontekstów, rzeźba świetnie wpisuje się w hasło tegorocznego start‘19 „Trójwymiarowa sztuka i społeczeństwo“.

Jeden z Atletów jest obecnie prezentowany na wystawie w Parku rzeźb Art-St-Urban w Szwajcarii – w pięknym zielonym otoczeniu. Ciekawi jesteśmy, jak krakowski Atleta odnajdzie się w przestrzeni architektonicznej i historycznej u zbiegu ulic Floriańskiej i Pijarskiej, jakie nowe konotacje zostaną mu nadane.

ŹRÓDŁO: https://www.artbalance.pl/start19-miedzynarodowy-dzien-rzezby