Pozytywne wariacje - Konkurs Wariacje na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Dodane przez Maciek dnia 26/02/2020
W  katalogu czytamy:
Tegoroczny ogólnopolski „Konkurs Wariacje na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego” uznaliśmy zgodnie jako jurorzy jako wyjątkowo udany. Przede wszystkim licznie nadesłane prace były w zdecydowanej większości bliskie udanemu dziełu z zakresu sztuk pięknych. Udowadniały, że uczniowie są na dobrej drodze do opanowania niezbędnych technik i umiejętności, by stwarzać interesujące  propozycje artystyczne, co znaczy dopracowane w formie i sensowne w przekazie treściowym - narratywnym.
Jak wielokrotnie jako gremium oceniające podkreślaliśmy, zgodnie z założeniami organizatora czyli Zespołu Sztuk Plastycznych w Częstochowie, każdorazowo zależy  nam na wyszukaniu takich prac, które wyróżniają się swą odkrywczością w opracowaniu w nowy sposób motywów i stylistycznych wzorów wypracowanych przez artystę, który jest obiektem przetworzeń (wariacji). Zawsze da się taką postawę młodych adeptów sztuk pięknych dostrzec, kiedy jest ona poparta rzetelnymi studiami poznawczymi na  temat opus wybranego artysty. Przy czym zawsze najistotniejszą rzeczą braną pod  uwagę przy ocenie zgłoszonych prac jest poziom warsztatowej biegłości.

Wyjątkowo do wystawy Jury dopuściło pojedyncze prace odbiegające od kanonu klasycznoakademickiego w przekonaniu, że autor świadomie prezentuje własną licentia poetica, będąc zainspirowany obszarem sztuki naiwnej, ludowej czy pierwotnej czy wręcz antysztuki. Przypomnijmy, że sam Wyspiański pozwolił sobie na złośliwą karykaturę rysunkową Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki.Zapraszamy do naszej GALERII i do zapoznania sie z katalogiem - kliknij TUTAJ