VII edycji warsztatów złotniczych Krzemień pasiasty-kamień optymizmu
Dodane przez jacek dnia 28/09/2011
W dniach od 12 do 15 września 2011 roku, młodzież Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie uczestniczyła w VII edycji warsztatów złotniczych „Krzemień pasiasty-kamień optymizmu”. Była to pierwsza w historii warsztatów edycja młodzieżowa. Zbiegła się ona w czasie z organizowanym przez urząd miasta Sandomierza, Galerię „Gold & Silver Gallery” – Cezarego Łutowicza oraz „Galerię Otwartą”  Mariusza Pajączkowskiego I Festiwalem Krzemienia Pasiastego.
[Galeria]
Treść rozszerzona

W dniach od 12 do 15 września 2011 roku, młodzież Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie uczestniczyła w VII edycji warsztatów złotniczych „Krzemień pasiasty-kamień optymizmu”. Była to pierwsza w historii warsztatów edycja młodzieżowa. Zbiegła się ona w czasie z organizowanym przez urząd miasta Sandomierza, Galerię „Gold & Silver Gallery” – Cezarego Łutowicza oraz „Galerię Otwartą”  Mariusza Pajączkowskiego I Festiwalem Krzemienia Pasiastego. W tegorocznych warsztatach naszą szkołę reprezentowali :
Olga Gołąbek z klasy IV jcg
Adam Kaczmarek z klasy VI ab
Patrycja Zalejska z klasy III jcg
Paulina Głąb z klasy III jcg
oraz opiekun grupy nauczyciel jubilerstwa Radosław Wójcik

Oprócz naszej grupy w warsztatach wezmą udział studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz zaproszeni artyści sztuki złotniczej. Warsztaty zakończą się dużą wystawą na przełomie marca i kwietnia 2012 roku.
Młodzież naszej szkoły zrealizowała interesujący program.  Po przybyciu do Sandomierza  przywitani zostaliśmy przez kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu panią Bożenę Ewę Wódz, która towarzyszyła nam we wszystkich działaniach warsztatowych. Następnie udaliśmy się do pracowni Cezarego Łutowicza, gdzie uczestniczyliśmy czynnie w zajęciach z  archeologii eksperymentalnej, prowadzonych przez Witolda Migala. Uczyliśmy się obróbki krzemienia metodami neolitycznymi. Po ciężkiej pracy podziwialiśmy piękną architekturę Sandomierza. W drugim dniu warsztatów, Cezary Łutowicz zdradził nam nowoczesne techniki obóbki krzemienia. W środę 14 września udaliśmy się na wycieczkę do neolitycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, później zwiedzaliśmy muzea i bazylikę katedralną w Sandomierzu. Odwiedziliśmy Galerię Otwartą Mariusza Pajączkowskiego, gdzie sam właściciel poprowadził wykład na temat współczesnego design-u w złotnictwie. Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Sandomierza. Następnie w Muzeum Okręgowym odbyło się  zakończenie  młodzieżowych warsztatów wraz z wręczeniem certyfikatów przez dyrektora muzeum Pawła Różyło.
Mam nadzieję, że jest to pierwsza, ale nie ostania nasza wizyta warsztatowa w Sandomierzu. Chciałbym, ażeby ta  współpraca na stałe wpisała się w kalendarz naszej nauki.