Jerzy Kędziora za morzami
Dodane przez Maciek dnia 17/03/2013
W ostatnim czasie wiele działo się w prezentacji dorobku twórczego Jerzego Kędziory w związku z  jego jubileuszami- głównie w kraju i Europie. Teraz wyjątkową twórczością rzeźbiarza zaczął interesować się artystyczny i artystowski świat z pozaatlantyckiej perspektywy.. Pod koniec ubiegłego roku jego rzeźby były symbolem pawilonu Solo na prestiżowym festiwalu sztuki w Miami. Teraz rzeźba profesora Plastyka jest „twarzą”, wabikiem wielkiej imprezy w Nowym Jorku (Artexpo NY 2013).
Jego twórczość przybliżana jest hasłem wyjątkowości, w tym kapryśnym i teatralnym świecie ważniejszym niż samo życie.
Gratulujemy i w dalszym ciagu kibicujemy!

W GALERII zdjęcia z ważnych chwil.

Szczególne ZAPROSZENIE
Treść rozszerzona
Efektem  uczestnictwa w ArtExpo Miami są wiele rokujące wydarzenia. Krystalizują się  wielorakie plany i zamierzenia  kolekcjonerów i animatorów działań artystycznych, którzy na tej imprezie zetknęli się  z twórczością częstochowskiego rzeźbiarza. Przed Kędziorą i jego ekscytującymi artefektami rysują się szersze perspektywy promocji , nowe rewiry oddziaływań. Musimy mieć świadomość, że ta twórczość, inaczej niż prezentacje malarskie, graficzne i … prezentowana jest głównie w otwartych przestrzeniach  publicznych i oddziałuje na szerokie rzesze bardzo różnych, często przypadkowych odbiorców. Zdarzają się jednak i szczególne nisze, do których trafiają jego dzieła. Kędziora został zaproszony m.in. przez arystokratyczne rody zaangażowane w kulturowy i artystyczny dorobek, z różnych stron świata. W zamkniętych przestrzeniach  otwartego domu hrabiostwa Grocholskich, na VIPowskiej wyspie w Miami trwa aktualnie balansujący pokaz jego dzieł . Szkoccy kolekcjonerzy sztuki, hrabiostwo Wiliam i Claudia Petersham , w nowo nabytych włościach z pałacem po milionerze Carnegie (tym od Carnegie Hall w NY) rozważają założenie parku rzeźb, a „Akrobatka z szarfą” Kędziory staje się już jego zwiastunem. Po rozmowach u kolejnego szejka z zatoki Perskiej (poprzedni zorganizowali wystawy w Dubaju i Abu Dhabi), rysuje się możliwość udziału w międzynarodowym plenerze na terenie Emiratów Arabskich. Tym razem nie byłyby to kompozycje balansowe a działania z formami ślącymi odbijane promienie słoneczne (Na wzór działań Wielkiej prezydenckiej Symultany-realizowanej pod patronatem Parlamentu Europejskiego).
„Akrobata z krzesłem” artysty będzie otwierał Aleję Sztuki form przestrzennych w nowym, eksperymentalnym osiedlu mieszkaniowym w Miami, a Mały Wenecjanin jest pierwszym stałym balansjerem  wyspy znaczących postaci w tym mieście.
Ponadto Kędziora ma zapewniony udział w selekcjonowanych imprezach prezentujących dorobek światowej sztuki. Są to ważne przeglądy na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych (Kalifornia),oraz w Japonii, Brazylii i ponownie w Emiratach. Mniej klarownych, ale jeszcze bardziej spektakularnych propozycji jest więcej, ale póki nie nabiorą bardziej realnych kształtów ,nie będę ich zdradzała (lepiej nie zapeszać).