Jerzy Kędziora na Florydzie
Dodane przez Maciek dnia 17/11/2014
12 listopada w Ann Norton Muzeum w West Palm Beach na Florydzie odbył się wernisaż wystawy rzeźb balansujących Jerzego "Jotki" Kędziory. Muzeum to jest niszowym obiektem w szerszym kompleksie największego na południu Stanów Zjednoczonych, muzealno - galeryjnego imperium Nortonów, powołanego do gromadzenia i prezentacji sztuki, ze szczególnym uwzgłędnieniem sztuki nowoczesnej. Parkowa Galeria Rzeźb  przy muzeum jest atrakcyjnie położona przy nabrzeżnej promenadzie atlantyckiej zatoki i oferuje wyjątkowe warunki ekspozycyjne. Ma statut Dobra Historycznego i Kulturowego USA.

Treść rozszerzona
12 listopada w Ann Norton Muzeum w West Palm Beach na Florydzie odbył się wernisaż wystawy rzeźb balansujących Jerzego "Jotki" Kędziory. Muzeum to jest niszowym obiektem w szerszym kompleksie największego na południu Stanów Zjednoczonych, muzealno - galeryjnego imperium Nortonów, powołanego do gromadzenia i prezentacji sztuki, ze szczególnym uwzgłędnieniem sztuki nowoczesnej. Parkowa Galeria Rzeźb  przy muzeum jest atrakcyjnie położona przy nabrzeżnej promenadzie atlantyckiej zatoki i oferuje wyjątkowe warunki ekspozycyjne. Ma statut Dobra Historycznego i Kulturowego USA.
Wystawa 'Naturalne balansowanie" Kędziory składa się z 20 rzeźb wyeksponowanych w plenerze Parkowej Galerii i kilku drobniejszych utworów pokazanych w muzealnym Studio artystki. W budynku muzeum, w pokoju  rzeźbiarki, można dodatkowo poszerzyć wiedzę o dorobku artysty z multimedialnego przekazu przygotowanego przez syna twórcy - Bartłomieja Kędziorę. Wśród eksponowanych dzieł można odnaleźć Uwikłanego, Skorupiejącego,  czy Z srebrną  lufką, - rzeźby z pierwszego okresu ich powstawania, jeszcze z czasów groteski transformacji, i te bardziej współczesne, jak będącego W nasłuchu, Dyletanta,  Picassu, czy Króla i Królową. Do obejrzenia jest też pokaźna grupa akrobatów  i gimnastyków.
Piszemy odnaleźć, bo aranżacja jest tak pomyślana, że rzeźby mają nas zaskakiwać za każdym załomem naturalnego, zielonego labiryntu. Być dla nas pewną niespodzianką i odkryciem. Aranżacja to istotny wyróżniki wystawy. Oparta jest o niemal symbiotyczne, połączenia utworów Kędziory, z bogatą tropikalną roślinnością parku - minipuszczy prawie - i monumentalnymi kompozycjami Ann Norton, znakomitej rzeźbiarki, asystentki Archipenki, współtwórczyni tego urbanistycznego założenia.
Na wernisaż przybyło sporo sympatyków sztuki, w tym specjalnie galernicy z tak odległych krajów jak Szwecja, Hiszpania czy Kanada. Byli przedstawiciele prasy i władz dystryktu, którzy zaprosili artystę do działań w eventach kulturalnych w Palm Beach. Wystawa, szczególnie w wieczornej iluminacji robiła na przybyłych ogromne wrażenie, o którym bezustannie utwierdzano organizatorów a szczególnie bohatera wieczoru.
Wystawa w tych obiektach to poważne wyróżnienie dla artysty. Przed Kędziorą miały tu wystawy takie tuzy nowoczesnej rzeźby i plastyki jak Rodin, Rosso, Marini, Motta, Manzu, Picasso czy Christo, żeby wymienić tych najgłośniejszych.
Wystawa jest po części pokłosiem wcześniejszych działań i pokazów rzeźbiarza w Ameryce, którego zauważono i odnotowano na takich imprezach jak Miami Art przy Art Basel, Art San Diego, Artexpo New York, czy jako laureata konkursów rzeźbiarskich w Lakeland, Kissmee, Ocala czy Winterheaven.
Miejscowe media poświęciły wydarzeniu sporo uwagi. Były anonse, fotorelacje z aranżacji, newsy telewizyjne, artykuły krytyczne i relacjonujące.  O wystawie i działalności Kędziory w Stanach było również w pismach kulturalnych i branżowych nawet o światowym zasięgu ( Art &  Cultura, Sculpture ).
Rada dyrektorów fundacj Ann Norton, wystąpiła do Ministra Kultury w Polsce z oceną twórczości i postrzegania jej w USA i świecie, oraz o pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Minister i Ministerstwo z całym szacunkiem i autorytetem przyjęli tę ocenę oraz minimalnymi, bo minimalnymi środkami, w skali całego przedsięwzięcia, wsparli je.