Szkoła dla cyfrowych tubylców... Podsumowanie konferencji
Dodane przez Maciek dnia 09/12/2014
Czy cyfrowa szkoła może być tania, jakie działania podjąć, aby sprawnie wykorzystywać technologie cyfrowe?  Próbą przedstawienia odpowiedzi na powyższe pytania była konferencja zorganizowana przez Samorządowy Ośrodek Doskonalenia wspólnie z Wydziałem Edukacji UM Częstochowy i z Zespołem Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie
W I części prelegenci zachęcali do korzystania z istniejących dostępnych serwisów, proponowali metody, które sprawdzają się w pracy z zasobami cyfrowymi.  Do korzystania m.in. z Akademii Khan Polska czy współpracy i dzielenia się materiałami w ramach społeczności superbelfrzy.pl zachęcał prof. Lech Mankiewicz.  (wykład YOUTUBE)
W czasie warsztatów, które przeprowadzono w  II części konferencji,  nauczyciele poznali praktyczne rozwiązania dotyczące m.in. pracy z tabletami i dedykowanymi im aplikacjami edukacyjnymi. Warsztat ten poprowadził doradca metodyczny SOD Jacek Turlejski. Daniel Żukowski przedstawił rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo uczniom korzystającym z sieci Internet.
Pan Adam Jurkiewicz z kolei wprowadził nauczycieli w świat mechatroniki w oparciu o sterowniki cyfrowe rodziny Arduino.  Natomiast Pan Florian Gałuszka zaprezentował sposób pracy z elektronicznym dziennikiem spełniającym wymaganie MEN.
Udział Zespołu Szkół Plastycznych w działaniach związanych z konferencją, warsztatami podniósł w znacznym stopniu wartość konferencji.  Zespół Szkół Plastycznych został oddany do użytku po  remoncie i rozbudowie 15 października 2014 roku. Większość środków na wszystkie prace i wyposażenie szkoły pochodziły z Projektu „Budowa nowoczesnego obiektu dydaktyczno-kulturalnego Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie” który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”, Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe”, Działania 11.3 „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”.
Mam nadzieje, że przedstawione w czasie wystąpień i warsztatów treści, a także możliwość  skorzystanie z nowoczesnej infrastruktury Zespołu Szkół Plastycznych zachęciło uczestniczących w konferencji dyrektorów i nauczycieli do rozwijania technologii cyfrowej w swoich szkołach.
Dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali nagrody oraz przyczynili się do organizacji konferencji: ABIX, Image Recording Solutions Sp. z o.o., Konsorcjum FEN, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo  Pearson.

Relacja fotograficzna z konferencji